03.05.2024 13:03:28
Nawigacja
bullet.gif Strona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
bullet.gif Oddziały gimnazjalne
bullet.gif Patron szkoły
bullet.gif Kronika wydarzeń
bullet.gif Archiwum
bullet.gif Sport
bullet.gif Sportowe archiwum
bullet.gif Galeria zdjęć
bullet.gif Galeria prac
bullet.gif Biblioteka
bullet.gif Inne
bullet.gif Uczniowie
bullet.gif Język angielski
bullet.gif Matematyka
bullet.gif Język polski
bullet.gif Gazetka
bullet.gif Muzyczny niezbędnik
bullet.gif Szkolne piosenki
bullet.gif Historia szkoły
bullet.gif Historia strony
bullet.gif ENGLISH
bullet.gif Do pobrania
bullet.gif Artykuły
bullet.gif Informacje i ogłoszenia
bullet.gif Linki
bullet.gif Administrator
Kontakt
39-308 Wadowice Górne 133e
woj. podkarpackie
e-mail: gimn_wg@op.pl
telefony:
sekretariat: 146661020
pok.naucz.: 146661003
Biblioteka
Regulaminy

Początki
Biblioteka szkolna w Publicznym Gimnazjum w Wadowicach Górnych utworzona została we wrześniu 1999 r. wraz z wejściem nowej reformy oświaty. Prowadzenie nowo utworzonej biblioteki powierzono mgr Justynie Owcarz w ilości 6 godzin tygodniowo. Księgozbiór biblioteki gimnazjum zaczęto tworzyć od podstaw. Pierwszymi książkami zakupionymi do biblioteki we wrześniu 1999 r. były encyklopedie, słowniki oraz lektury dla klasy I gimnazjum. We wrześniu 2000 r. po inwentaryzacji prowadzeniem biblioteki zajęła się mgr Edyta Midura w ilości 15 godzin tygodniowo. Stan księgozbioru na 1 września 2000 r. wyniósł 940 woluminów, w 2001 r. było 1307 książek, w 2002 r. już 1996, a we wrześniu 2003 r. 2391 książek. W kolejnych latach 2004 księgozbiór liczył już 2894 woluminów , w 2005r. - 2942, w 2006r.- 3039, a w 2007r. – 3166. Obecnie księgozbiór zawiera 3424 pozycji książkowych. Od września 2001 r. biblioteka pracowała w ilości 24 godzin tygodniowo, a od 2002 r. biblioteka funkcjonuje 30 godzin tygodniowo.


Działalność
Biblioteka gromadzi literaturę pedagogiczną wykorzystywaną przez nauczycieli i rodziców. Na stanie biblioteki są podręczniki do poszczególnych klas gimnazjum, które są wypożyczane uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej na cały rok szkolny. Jest wydzielony księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne, specjalne, słowniki językowe, rzeczowe, albumy oraz inne pozycje z różnych dziedzin wiedzy, które są starannie dobrane i dostosowane do wieku naszych uczniów - są one udostępniane w czytelni oraz wypożyczane na zajęcia lekcyjne. Oprócz udostępniania książek, udzielana jest uczniom pomoc w rozwiązywaniu ich codziennych problemów. Od września 2007r. działa w Szkolne Koło Przyjaciół Biblioteki, które chętnie pomaga w pracach biblioteki, jak również w organizowaniu wystawek, gazetek i pomaga prowadzić kronikę biblioteki. Na stanie biblioteki jest 3200 książek, 12 tytułów czasopism.

Wypożyczalnia

Biblioteka gromadzi także taśmy magnetofonowe, wideo i płyty CD, DVD. Od września 2003 r. biblioteka dysponuje pomieszczeniem dydaktycznym (wraz z zapleczem dla bibliotekarza) pełniącym równocześnie funkcję wypożyczalni i czytelni. Od września 2006 roku biblioteka zyskuje kolejne pomieszczenie, gdyż konieczne było przygotowanie pomieszczenia dla ICIM. Księgozbiór biblioteki jest systematycznie rozbudowywany i opracowywany komputerowo początkowo przy pomocy programu MOL 2000+,a od roku listopadzie 2005 roku zaktualizowanym programem MOL OPTIVUM.

Program umożliwia wyszukiwanie pozycji na podstawie:

  • hasła głównego (katalog alfabetyczny),

  • tytułu (katalog tytułowy),

  • słów kluczowych (katalog przedmiotowy),

  • symbolu UKD (katalog systematyczny UKD),

  • typów dokumentów,

  • roku wydania.

    Poszukiwania bibliograficzne obejmują katalogi księgozbioru oraz kartotekę zagadnieniową. Od października 2007 roku uczniowie mogą korzystać z katalogu komputerowego, a także mają możliwość wyszukiwania informacji o zasobach biblioteki w komputerze. Od września 2008/2009 zamierzam wprowadzić komputerową rejestrację wszystkich wypożyczeń i zwrotów, a w przyszłości chciałaby zakupić czytnik kodów kreskowych, nalepki kodowe na książki oraz karty biblioteczne dla czytelników.

W październiku 2007 r. zorganizowałam konkurs „Biblioteka moich marzeń”, gdzie uczniowie rozwijali wyobraźnię, propagowali ideę czytelnictwa, kształtowali umiejętność pisania krótkich form literackich. Zorganizowałam także konkurs pt. „Świat Małgorzaty Musierowicz”. Konkursy zostały przeprowadzone sprawnie, zgodnie z wcześniej opracowanym regulaminem.


ICIM

Od dnia 04.09.2006r w bibliotece szkolnej Publicznego Gimnazjum w Wadowicach Górnych funkcjonuje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Biblioteka szkolna otrzymała 4 komputery z monitorami, a także wielofunkcyjne urządzenie sieciowe (skaner, drukarka, kopiarka) w ramach projektu MEN z Europejskiego Funduszu Społecznego współfinasowanego przez Unię Europejską. Pracownia multimedialna oferuje:
  • bezpłatny dostęp do Internetu przy 6 stanowiskach komputerowych w godzinach pracy biblioteki,
  • możliwość korzystania ze zgromadzonych w bibliotece wydawnictw multimedialnych,
  • możliwość wydruku,
  • możliwość korzystania z kserokopiarki.

Konsultacje
Konsultacje
z wychowawcami
i nauczycielami możliwe po uprzednim umówieniu.
Telefon: 146661003
Skrzynka zaufania
MASZ PROBLEM?
NAPISZ E-MAIL:
pedagog-pgwg@o2.pl
Bezpieczeństwo
- Zagrożenia w internecie - zapobieganie - reagowanie
- Zagrożenia w internecie - GRY
- Zagrożenia w internecie - cyberprzemoc I
- Zagrożenia w internecie - cyberprzemoc II
- Cyberprzemoc - Nie stosuj. Nie lajkuj. Nie udostępniaj.
- STOP CYBERPRZEMOCY - informacja dla rodziców
- Ulotka „Jak zabezpieczyć dowody przemocy w Internecie”
- Cyberbezpieczeństwo w szkole - list MEN




dyżurnet.pl/
Copyright Januariusz Bizoń © 2001-2018