03.05.2024 13:54:33
Nawigacja
bullet.gif Strona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
bullet.gif Oddziały gimnazjalne
bullet.gif Patron szkoły
bullet.gif Kronika wydarzeń
bullet.gif Archiwum
bullet.gif Sport
bullet.gif Sportowe archiwum
bullet.gif Galeria zdjęć
bullet.gif Galeria prac
bullet.gif Biblioteka
bullet.gif Inne
bullet.gif Uczniowie
bullet.gif Język angielski
bullet.gif Matematyka
bullet.gif Język polski
bullet.gif Gazetka
bullet.gif Muzyczny niezbędnik
bullet.gif Szkolne piosenki
bullet.gif Historia szkoły
bullet.gif Historia strony
bullet.gif ENGLISH
bullet.gif Do pobrania
bullet.gif Artykuły
bullet.gif Informacje i ogłoszenia
bullet.gif Linki
bullet.gif Administrator
Kontakt
39-308 Wadowice Górne 133e
woj. podkarpackie
e-mail: gimn_wg@op.pl
telefony:
sekretariat: 146661020
pok.naucz.: 146661003
Historia szkoły
PROJEKT

Jesienią 2000 roku władze gminy Wadowice Górne podjęły decyzję o budowie nowoczesnego budynku szkolnego z przeznaczeniem dla Publicznego Gimnazjum w Wadowicach Górnych. 29 grudnia 2000 roku Urząd Gminy otrzymał pozwolenie na budowę. Wkrótce po tym w gminie zawiązał się społeczny Komitet Budowy Gimnazjum, a Biuro Projektowe Art-Factory w Dębicy i główny architekt Paweł Spędzia opracowali projekt techniczny budynku. Budynek będzie składał się z 3 segmentów lekcyjnych i sali gimnastycznej. Zgodnie z projektem będzie 22 klasopracownie o powierzchni 60 m.kw. Każda, pełnowymiarowa sala gimnastyczna (do gry w piłkę ręczną) o wymiarach 27 x 42 m (1190 m.kw.), mała sala gimnastyczna, pracownia komputerowa, kuchnia i jadalnia. Całkowita powierzchnia budynku będzie wynosiła 7929 m.kw., powierzchnia użytkowa – 6021 m.kw., a kubatura budynku – 28590 m3. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest mielecka firma budowlana “Arkada”.




Niełatwe początki
Prace na budowie rozpoczęły się od wyrównania placu. Niestety kwietniowa aura nie zawsze sprzyjała robotom budowlanym, ulewne deszcze zamieniły plac budowy w wielkie jezioro. Wtedy do akcji przystąpili strażacy z OSP w Wadowicach Górnych, i za pomocą pompy strażackiej i łopat osuszyli teren. Przy wykopach i zalewaniu fundamentów, oprócz pracowników firmy, pracowali, w czynie społecznym mieszkańcy Wadowic Górnych i Przebendowa. W maju ponownie padały ulewne deszcze i przerwały prace na budowie. Strażacy znów nie zawiedli i zajęli się usuwaniem wody z wykopów.





... i ruszyło!


W 2001 roku został wybudowany segment A, w stanie surowym zamkniętym, a 14 października 2002 część tego segmentu oddana została do użytku. Dotychczasowy koszt całej inwestycji wyniósł 1 700 000 złotych. Większość kosztów budowy pokrywa budżet gminy. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie przekazało na budowę w roku 2001 – 250 000 złotych, a w roku 2002 – 80 000 złotych. Zakład Mięsny Stanisław Dobrowolski i Synowie przekazał na budowę łącznie 170 000 i sprzęt budowlany (koparkę i spychacz) do prac przy wykonywaniu fundamentów.
Pan Roman Róg przeznaczył 2000 złotych na wyposażenie szkoły. Czynione są starania o uzyskanie finansowej z rezerwy budżetu państwa na kwotę 250 000 złotych. Aby zminimalizować koszty budowy Urząd Gminy w swoim zakresie kupował materiały budowlane: cegłę, pustaki, więźbę dachową i blachę.




Wielkie otwarcie

14 października 2002 w Dniu Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość oddania do użytku pierwszej części budynku.
Poświęcenie murów nowego budynku szkoły
Uroczysta msza święta prowadzona przez księdza Wojciecha Duplaka Wójt gminy Wadowice Górne Stefan Rysak wręcza pani dyrektor Irenie Początek klucze do szkoły
Zaproszeni goście kierują się w stronę nowego budynku gimnazjum

Poświęcenie krzyży
Modlitwa i poświęcenie budynku, w którym mają uczyć się uczniowie z całej gminy
W tym dniu uczniowie klas pierwszych składają ślubowanie
Pani dyrektor pasuje pierwszoklasistów na uczniów gimnazjum

Przecięcie wstęgi przez panią dyrektor Irenę Początek


Zaproszeni goście wysłuchali akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Uczniowie klas trzecich prezentują montaż słowno-muzyczny
Ślubowanie składają wszyscy pierwszkolasiści



To jeszcze nie wszystko...
Od stycznia 2003 regularną naukę w oddanej części budynku rozpoczęły cztery oddziały klasowe, a postęp prac pozwolił, by rok szkolny 2003 / 2004 powitało w nowych murach aż osiem oddziałów. Od początku roku szkolnego 2004/2005 wszystkie oddziały uczą się już nowym budynku. W roku 2005/2006 oddano do użytku wschodnie skrzydło szkoły, w którym zaczęła funkcjonować kuchnia wraz z jadalnią. 23 lutego 2006 odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej.


Wielkie otwarcie


23 lutego 2006 roku odbyło się w naszym gimnazjum otwarcie hali sportowej. Ten dzień był zwieńczeniem kilku tygodni przygotowań całej społeczności szkolnej.

Na początku stycznia nastąpił odbiór techniczny obiektu wybudowanego jako dalsza integralna część budynku gimnazjum.
A potem rozpoczęto zmagania, aby w sposób godny i odświętny zainaugurować pracę w tak długo oczekiwanej sali gimnastycznej.
Nauczyciele wychowania fizycznego:  Anna Kurdziel-Rokita,  Alicja Mrozik,  Grzegorz Cisło oraz Waldemar Jedrusiak zajęli się przygotowaniem uczniów do występów. Panie Grażyna Mądry, Joanna Krasowska-Deptuła i Barbara Cichy-Bryg podjęły się przygotowania artystycznych występów oraz oprawą plastyczną. Wszelkie działania dotyczące wystroju szkoły oraz oprawy muzycznej powierzono panu Januariuszowi Bizoniowi.     
Pod koniec stycznia panie Anna Kwiatkowska i Justyna Owcarz przygotowały projekt folderu o szkole, który został wydrukowany.  
Wysłano zaproszenia. W szkole trwały próby.  Wszyscy czekali z niecierpliwością na ten dzień.  I stało się…
Rozpoczęto od mszy św. w kościele parafialnym w Wadowicach Górnych. Potem zaproszeni goście oraz gospodarze uroczystości przybyli w mury szkolne. Tu witały przybyłych serdeczne słowa pani dyrektor Irena Początek i napis wyświetlany przez rzutnik multimedialny oraz muzyka. Każdy chciał obejrzeć klasopracownie, bibliotekę czy kuchnię z  jadalnią.
A potem zaczęła się kolejna część uroczystości. Przecięcie wstęgi. (Tymczasem w kuluarach młodzież niecierpliwie oczekiwała na gości.)
Wszyscy się rozstąpili.  Biało-czerwona szarfa. Taca z nożyczkami. I… Najpierw pan marszałek województwa podkarpackiego Leszek Deptuła, później przedstawiciel urzędu wojewódzkiego, starosta powiatu mieleckiego, pani dyrektor oraz na zakończenie wójt gminy Wadowice Górne Stefan Rysak. Można już było przekroczyć próg i wejść w inną rzeczywistość.
Powoli wkraczali przybyli wójtowie innych gmin, dyrektorzy i nauczyciele, urzędnicy, sołtysi i działacze sportowi, przedsiębiorcy i sponsorzy, rodzice i uczniowie. Każdy oglądał ze zdumieniem halę sportową, która urzeka swym rozmachem, zachwyca barwami, po prostu zadziwia.
Najpierw głos zabrała pani dyrektor. Przywitała zebranych gości, powiedziała kilka słów na temat organizacji tej uroczystości. Potem pan wójt przypomniał historię budowy gimnazjum.
Gdy umilkły brawa, na parkiet przy dźwiękach monumentalnej muzyki wbiegły dzieci. Prowadzący akademię Anna Ciejka i Bartłomiej Gieracki przywołali historię igrzysk olimpijskich. Ich słowa zobrazowane zostały pokazami dyscyplin olimpijskich. Najpierw boks, potem rzut oszczepem, a nawet rzut dyskiem. Chłopcy ubrani w tuniki, imitujący zawody sportowe sprawili, że na chwilę widz wkraczał w świat wieńców oliwnych,  wawrzynu, w świat igrców.

Ucho słuchacza mogło także zachwycić się poezją Wierzyńskiego i Kubiaka. Usłyszeć deklamację Pauliny Bigos  i Adama Warzonka.  Wsłuchać się w śpiew chóru i solistek.
Ale to nie było wszystko. Kolejne utwory muzyczne oznajmiały widowni, że wkraczają na arenę uczniowie, którzy będą prezentować współczesne dyscypliny. Najpierw dziewczęta. Pięć kół olimpijskich, pięć pokazów tańca synchronicznego. Kolor zielony – drążek, potem żółty – gimnastyka, niebieski – wstążka, czarny – hula hop, czerwony – skakanka. Później chłopcy – pokazowy trening piłki ręcznej, piłki nożnej, siatkówki, koszykówki. Na zakończenie ćwiczenia na stepie.
Brawa nie cichły. To nie był jednak koniec. Wtem usłyszeliśmy We are the champions i występujący, stojąc w kręgu, unosili ręce do góry. Słusznie. Mają rację! Są zwycięzcami. Są mistrzami. Zasługują na gałązkę wawrzynu.
A potem jeszcze usłyszeliśmy słowa podziękowań płynące od honorowych gości. Poczęstunek dla wszystkich zakończył ten wspaniały dzień.

mgr Justyna Owcarz
zdjęcia: mgr Anna Kwiatkowska





Konsultacje
Konsultacje
z wychowawcami
i nauczycielami możliwe po uprzednim umówieniu.
Telefon: 146661003
Skrzynka zaufania
MASZ PROBLEM?
NAPISZ E-MAIL:
pedagog-pgwg@o2.pl
Bezpieczeństwo
- Zagrożenia w internecie - zapobieganie - reagowanie
- Zagrożenia w internecie - GRY
- Zagrożenia w internecie - cyberprzemoc I
- Zagrożenia w internecie - cyberprzemoc II
- Cyberprzemoc - Nie stosuj. Nie lajkuj. Nie udostępniaj.
- STOP CYBERPRZEMOCY - informacja dla rodziców
- Ulotka „Jak zabezpieczyć dowody przemocy w Internecie”
- Cyberbezpieczeństwo w szkole - list MEN




dyżurnet.pl/
Copyright Januariusz Bizoń © 2001-2018